Καλημέρα σε όλους! Η μεγάλη ώρα των ημιτελικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου έφτασε, με την Γαλλία και το Βέλγιο να «συγκρούονται» σήμερα (αύριο ακολουθεί ο δεύτερος ημιτελικός ανάμεσα στην Αγγλία και την Κροατία) με φόντο μια θέση στον μεγάλο τελικό της Κυριακής! Να περάσουμε όμως στο στοιχηματικό κομμάτι της αναμέτρησης!

Η ομάδα του Ντιντιέ Ντεσάμπ ξεπέρασε σχετικά εύκολα το εμπόδιο της Ουρουγουάης στα προημιτελικά, επικρατώντας με 2-0. Το γκολ του Βαράν στο 39ο λεπτό απλοποίησε τα πράγματα για τους «τρικολόρ», οι οποίοι έχοντας εξαιρετική κυκλοφορία της μπάλας δεν κινδύνεψαν από την σκληροτράχηλη «σελέστε», η οποία παρουσιάστηκε σαφώς επηρεασμένη από την απουσία του Έντισον Καβάνι. Μια ακόμη εξαιρετική εμφάνιση από τον Καντέ (πραγματοποιεί εκπληκτικές εμφανίσεις), ενώ κομβικός για την εξέλιξη του παιχνιδιού ήταν Αντουάν Γκριεζμάν, ο οποίος «σφράγισε» την πρόκριση για την ομάδα του σκοράροντας στο 61’, ενώ ήταν και αυτός ο οποίος εκτέλεσε το φάουλ από το οποίο προήλθε το γκολ του Βαράν.

Κατά την προσωπική μου άποψη το πιο σημαντικό στοιχείο που διαθέτουν οι Γάλλοι σ’ αυτό το παγκόσμιο Κύπελλο (εκτός από την δεδομένη ποιότητα τους), είναι η τρομερή διαχείριση των συνθηκών του εκάστοτε παιχνιδιού. Στην φάση των «16» βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 2-1 από την Αργεντινή και κατάφεραν να επιστρέψουν. Στον προημιτελικό κόντρα στην Ουρουγουάη, προηγήθηκαν και κράτησαν πολύ εύκολα το υπέρ τους αποτέλεσμα. Σε μία διοργάνωση σαν το Παγκόσμιο Κύπελλο, το να μπορεί μία ομάδα ν ‘ανταπεξέρχεται σε οποιεσδήποτε συνθήκες της παρουσιαστούν, αποτελεί σίγουρα πολύ μεγάλο πλεονέκτημα έναντι των αντιπάλων της. Στο αγωνιστικό κομμάτι, επιστρέφει ο Ματουιντί (δεν αγωνίστηκε λόγω τιμωρίας στον προημιτελικό), με τον Γάλλο εκλέκτορα να έχει όλους τους παίκτες στην διάθεση του.

Από την άλλη πλευρά, οι «κόκκινοι διάβολοι» του Ρομπέρτο Μαρτίνεθ έκαναν το «κόλπο grosso» της διοργάνωσης, αποκλείοντας στα προημιτελικά ένα από τα μεγάλα φαβορί για την κατάκτηση του τροπαίου, την Βραζιλία! Εξαιρετική εμφάνιση (ειδικά στο πρώτο μισό) και νίκη με 2-1 για τους Βέλγους οι οποίοι άντεξαν στο «σφυροκόπημα» της «σελεσάο» στο δεύτερο ημίχρονο, πανηγυρίζοντας τελικά μία τεράστια πρόκριση! Κορυφαίος του αγώνα για την ομάδα του Μαρτίνεθ, ο Τιμπόρ Κουρτουά, ο οποίος στο 92’ έκανε την απόκρουση του αγώνα στο σουτ του Νεϊμάρ. Μια ακόμη εκπληκτική εμφάνιση από τον Αζάρ, ο οποίος «ταλαιπωρούσε» συνεχώς την άμυνα των Βραζιλιάνων, ενώ εξαιρετικός ήταν και ο Ντε Μπρόινε, ο οποίος μ’ ένα τρομερό σουτ στο 31’ έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του.  Οι Βέλγοι έχουν φτάσει πανάξια μέχρι εδώ, αποδεικνύοντας ότι διαθέτουν μία από τις καλύτερες «φουρνιές» παικτών της σύγχρονης ιστορίας τους και δείχνουν έτοιμοι για την μεγάλη υπέρβαση που είναι η κατάκτηση του τροπαίου! Στ’ αγωνιστικά, ο Ισπανός τεχνικός δεν θα έχει στην διάθεση του τον Μενιέ ο οποίος είναι τιμωρημένος (συμπλήρωσε κάρτες) και δεν θ’ αγωνιστεί.

Εκτίμηση: Παιχνίδι ανάμεσα σε δύο ομάδες με τεράστιες επιθετικές δυνατότητες. Το προφανές σημείο είναι το g/g και σίγουρα ένα μεγάλο μέρος του στοιχηματικού πλανήτη έχει ποντάρει σε αυτό. Προφανώς και έχει πολύ μεγάλες πιθανότητες επιβεβαίωσης. Προσωπικά επιλέγω το X του ημιχρόνου καθώς απ’ ότι έχουμε δει μέχρι τώρα, οι περισσότερες ομάδες (αν όχι όλες) προσεγγίζουν συντηρητικά το πρώτο μισό των αγώνων καθώς πρωταρχικό τους μέλημα είναι η διαφύλαξη της άμυνας τους. Χ ημίχρονο!

Συνοψίζοντας:

ΓΑΛΛΙΑ-ΒΕΛΓΙΟ: Χ ΗΜΙΧΡΟΝΟ:   2.00

ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΟΙΧΗΜΑΤΑ: ΠΡΟΚΡΙΣΗ ΓΑΛΛΙΑ, ΝΑΣΚΟΡΑΡΕΙ Ο ΓΚΡΙΕΖΜΑΝ ΚΑΙ ΟVER 1,5 ΓΚΟΛ ΤΟ ΜΑΤΣ,ΣΥΝΟΛΙΚΑ ΚΟΡΝΕΡ OVER, 8,5  ΚΑΙ ΣΥΝΟΛΟ ΚΑΡΤΩΝ UNDER 5,5: ΑΠΟΔΟΣΗ 7.50